Aromaterapia predstavuje jeden zo spôsobov využitia prírodných síl za účelom liečenia. Je to skutočne holistická terapia, ktorá berie do úvahy stav mysle, tela i ducha osoby, ktorá hľadá pomoc. Esenciálne oleje a vônné tyčinky sú "životné látky", ktoré vznikajú spolupôsobením rastlín a slnečného svetla. Preto môžeme chápať éterické oleje aj ako poslov energie a vedomia. Každý z nás rozlišuje silice na tie, ktoré mu voňajú príjemne a na tie , ktorých vôňa je pre neho neprijateľná.

Aromaterapia a jej výnimočnosť:

Aromaterapia nám zvyšuje hodnotu života vo všetkých oblastiach.  Používaná je na liečenie, pre krásu v kozmetike, alebo na ukľudnenie mysle. Vynikajúco sa hodí i na zvýšenie zmyselnosti a navodenia príjemných pocitov, optimizmu, či na povzbudenie duchovného vedomia. Vône  pôsobia okamžite. Dajú sa namiešať a použiť konkrétne pre každého, pretože každý z nás je unikátnym. Preto by sme mali použiť aromatické látky vhodné pre osobu, ktorú chceme liečiť tak, aby vyvážila jej nedostatky a rozvinula jej vlohy. A to nám aromaterapia umožňuje.

Aromaterapia a jej história:

Silicové oleje a vonné tyčinky sú darom prírody a ľudstvo si ich váži už od staroveku. Voňavé silice sprevádzali už dávnych Egypťanov po celý ich život a rovnako boli cenené aj v starom Grécku. Egypťania neboli jediným národom, ktorý používal aromatické látky. Dochovala sa hlinená doštička z Babylonu pochádzajúca asi z roku 1800 pr.n.l., na ktorej je objednávka ne olej z cédru, myrhy a cyprušteku. Tiež židovské národy používali oleje a kadidla. Gréci sa veľa naučili od Egypťanov ako používať a vyrábať parfumy a aromatické látky. Rimania používali parfumy ešte viac ako Grékovia. Používali parfumy na kúpele, masáže, ale voňali si s nimi i vlasy, telo, šaty a dokonca i vojenské vlajky a steny domov. Rovnako boli dobre známe Arabom, najmä arabský lekár Avicena, ktorému sa pripisuje rozvoj destilácie a pokrok vo výrobe aromatických látok. Cez krížové výpravy sa dostali aj do Európy. Koncom 13.storočia si Európa začala svoju vlastnú módu vôní. Prvá zmienka o "aromaterapii" sa objavila práve vo Francúzku. Tiež Taliansko prispelo k rozvoju aromaterapie. Hlavnú pozornosť na psychologicko-energetickú rovinu sústredil a prepojil znalosti čínskej medicíny s praxou aromateraputa Gabriel Mojay. Otvoril tak tretiu cestu pre využitie esenciálnych vôní, na liečenie našej duše.